reklama

Vojna v Sýrii: Turci ostreľujú mesto Afrin, vláda východnú Ghútu

Turecká armáda je asi kilometer pred mestom Afrin. Damašk útočí na na východnú Ghútu a koalícia oznámila pauzu v operácii proti Islamskému štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Turci v Afrine

Turecku sa "podarilo" pozastaviť boje proti Islamskému štátu na juhu Sýrie. Správy o "pauze" prišli z amerického velenia. Ich dôvodom bolo opustenie pozícií militantov z YPG, ktorí tvoria značnú časť pozemných síl Sýrskych demokratických jednotiek (SDF). YPG oznámilo, že v boji proti teroristom sa rozhodli nateraz nepokračovať kvôli spomaleniu operácia a prebiehajúcej invázii Turecka v Afrine. Turecko je vo vojne so stranou kurdských pracujúcich PKK a YPG sú jej sýrskou frančízou. Práve preto sa Ankara nezastaví len v Afrine. Ohlasovala už ďalší útok proti Manbídžu a nakoniec aj celej Rodžave, ktoré sa nachádza na severe Sýrie. Do budúcnosti nevylučujú ani rozšírenie operácie do susedného Iraku. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď Erdogan kritizuje NATO kvôli nedostatočnej pomoci počas bojov v Afrine, ich protivník zo sýrskej YPG nemá proti ťažkej artilérii a letectvu žiadnu šancu. Denne prichádzajú správy o ďalších civilných obetiach a ranených. Aj novinári, ktorí sa tam momentálne nachádzajú a s ktorými často komunikujem opisujú nálety na mesto ako hotové "peklo". Aj napriek tomu sa Turci nezastavujú a na výčitky o civilných obetiach nijako nereagujú. 

Spojenec Západu a člen NATO tak s požehnaním Moskvy naďalej pokračuje v boji, čím chtiac-nechtiac pozastavili neukončenú operáciu proti teroristom z Islamského štátu. Tí samozrejme už teraz znova útočia na nedávno obsadené pozície. Nanešťastie sa nejedná o jediný lokálny problém, ktorý zhatil prebiehajúci boj proti džihádistom. Nechutnou pravdou je, že väčšina politického spektra v oblasti buď Islamský štát nepovažuje za reálnu hrozbu, alebo ich prítomnosť využíva vo svoj krátkodobý prospech. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Východná Ghúta: civilisti, alebo teroristi?

Rusi a Sýrčania útočia na oblasť neďaleko Damašku, ktorá je od začiatku revolúcie jedným z ohnísk odporu. Táto operácia si vyžiadala taktiež viacero civilných ľudských obetí. Západ kritizuje fakt, že humanitárny koridor je otvorený len niekoľko hodín a neprúdia cez neho lieky a zdravotnícke potreby. Okrem toho sa stále viac objavujú informácie o používaní chemických zbraní. Tie znepokojujú najmä Paríž a Washington a tak vo vzduchu stojí otázka či sa znova nepreberie možnosť intervencie Západu v krajine. V dnešnej situácii by to znamenalo posilnenie pozícií na východ Deir Az-Zoru, kde bol "pauznutý" boj proti Islamského štátu a ktorý je bohatý na ropu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Média v Ghúte hovoria dokonca o 400,000 uväznených civilistoch. Tieto čísla sú však pravdepodobne trochu prestrelené, ako väčšina vojnových odhadov. Faktom skôr ostáva, že v Ghúte nebojujú demokratickí a umiernení rebeli, ale džihádisti z Fronty an-Nusra (frančíza al-Kájidy) a džajš al-islam ("Islamská armáda"), ktorí skoro denne mínometmi ostreľujú civilistov v Damašku. 

O to je dnešné chovanie Západu smutnejšie. Na jednej strane sme ochotní bojovať v OSN za práva očividných teroristov na strane druhej bez problémov odignorujeme zabíjanie civilistov v Afrine. Rád by som pritom pripomenul len to, že Kurdi z Rodžavy (Afrin a severná časť Sýrie) sú tí, ktorí sa ukázali ako jediná sila schopná a ochotná postaviť sa teroristom z Islamského štátu a ich ponímanie priamej demokracie a rovnoprávnosť žien je síce len sociálno-anarchistických projektom. Na druhej strane je však tento projekt asi vôbec najbližšie k tomu, čo sme od zmeny komunistického režimu strany Baas očakávali. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho neustála podpora "umiernených" rebelov skôr poukazuje na fakt, že Západ si nechce pripustiť, že by v Sýrii mohlo byť väčšie zlo ako Asad. Preto bude zaujímavé sledovať ďalšie správy o chemických útokoch a čakať či sa ešte stále môžu stať dôvodom na inváziu. 

Tomáš Davidov

Tomáš Davidov

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

religionista, nezávislý novinár a dokumentarista. Moje zameranie je islam, Blízky východ, terorizmus a konflikty. doteraz som 2x navštívil iracký Kurdistan a sýrsku Rodžavu, kde som dokumentoval prevažne genocídu jezídov Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu