reklama

Prečo Turci útočia na sýrsky Afrin?

Pred niekoľkými mesiacmi som sa vrátil zo severu Sýrie, kde som navštívil kurdskú Rodžavu. Afrin je enklávou tejto oblasti. Prečo však na ňu Turci útočia?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Kurdi v Sýrii a Kurdi v Turecku: PYD, PKK a YPG/YPJ

 Kurdi sú najväčším národom žijúcim bez vlastného štátu. Sú najvýznamnejšou národnostnou menšinou v Iraku, Turecku, Sýrii a Iráne. Nikdy neboli politicky jednotní. Najbližšie sa k samostatnosti dostali v Iraku, kde na severe žijú vo autonómnom štáte riadenom prevažne klanom Barzáníovcov.

 Ľudia na Slovensku sa často strácajú medzi jednotlivými stranami a bojovými skupinami, ktoré zastupujú Kurdov. To je viac než pochopiteľné. V článku chcem vyjasniť aspoň niekoľko základných pojmov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  PYD a YPG/YPJ

 PYD je politické zoskupenie Kurdov v Sýrii. Nejedná sa o jedinú stranu zastupujúcu menšinu. PYD je napojená na tureckú stranu pracujúcich – PKK (vysvetlenie nižšie). PYD vznikla v roku 2003. V roku 2004 sformovala svoju bojovú zložku – YPG. Tá stála za povstaním v meste Qmišlo, ktoré sa odohralo presne v tom roku. Povstanie bolo vtedy potlačené vládou.

 Mužské jednotky YPG a ich sesterské ženské jednotky YPJ sa do povedomia verejnosti dostali počas revolúcie a následnej občianskej vojny v Sýrii. V roku 2012 sa jednotky Kurdov stretli s vládou v severnom meste Kobané, ktoré je na hraniciach s Tureckom. Po vyjednávaniach sa napokon vláda rozhodla opustiť svoje pozície. YPG následne rozšírila svoje oddiely v Qamišli, Afrine, či al-Bábe. Všetky oblasti sa nachádzajú na severe Sýrie a sú prevažne obývané Kurdmi. Táto oblasť sa taktiež nazýva – Rodžava.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Vzťahy medzi vládou a PYD po stiahnutí z Kobané relatívne zamrzli. Damašk mal vtedy ďaleko väčšie problémy s ozbrojenými rebelmi a Kurdi v Rodžave naopak pomaly budovali svoj nový demokratický, či presnejšie anarcho-socialistický, politický systém. S vládou sa dostávali do konfliktu len sporadicky.

 YPG/YPJ a SDF

 YPG v ďalších rokoch útočilo na sýrsku frančízu al-Kájidy – frontu an-Nusra a bojovníkov Islamského štátu. Tým sa podarilo preniknúť až do mesta Kobané na hraniciach s Tureckom. Nasledoval dlhý mestský boj, ktorý skončil prvým veľkým víťazstvom proti teroristom z Islamského štátu. Kurdským milíciam YPG nakoniec pomohlo spojenecké bombardovanie. Už vtedy bolo jasné, že práve oni sú jedinou schopnou silou v boji proti fundamentalistom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 11. októbra roku 2015 YPG spolu s niekoľkými milíciami takzvanej sýrskej slobodnej armády (FSA) vytvorilo Sýrske demokratické jednotky – SDF. Tie boli materiálne, logisticky a vojensky podporované koalíciou na čele so Spojenými štátmi. Ich cieľom bolo vyčistiť západnú stranu Eufratu od bojovníkov Islamského štátu. Táto operácia sa nazýva – „Búrka Džizry“ (Jizra Storm) a jej výsledkom bolo oslobodenie aj hlavného mesta teroristického chalifátu – Raqqy.

 Podpora SDF nebola jednoduchá. Vyslovene proti sa postavilo Turecko, ktoré neustále poukazuje na to, že strana PYD je frančízou Tureckej strany – PKK. Tá je zas na zozname teroristických organizácií a s Tureckom sú v otvorenej vojne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 PYD a PKK

 PKK je anarchisticko-socialistická politická strana založená Abudllahom Ocalanim v Turecku. Jej cieľom bolo zabezpečiť práva a nezávislosť pre Kurdov v krajine. Po niekoľkých rokoch viac-menej politickej aktivity prešli k otvorenému napádaniu armády, ale aj civilov, ktorí boli proti ich myšlienkam. Celá situácia sa začala zhoršovať v roku 1984. Konflikt si dodnes vyžiadal minimálne 40,000 ľudských životov, prevažne kurdských civilov.

 PYD je politickým zoskupením, ktoré preberá ideológiu PKK. Tá je viditeľná v celej Rodžave. Na každom rohu vidieť Ocolaniho vyobrazenie. Priama demokraciu, ktorú na severe Sýrie zaviedli, či rovnoprávnosť žien v spoločnosti, sú taktiež prebraté od PKK.

 Práve preto je Turecko absolútne rozhodnuté bojovať proti celej sýrskej Rodžave. Afrin bude len prípravou, ktorá má ukázať či je Ankara schopná obsadiť a kontrolovať územie v krátkom čase. Ich cieľom je vyhnanie PYD zo Sýrie. Ich argumentácia sa točí okolo nutnosti porazenia teroristov v oblasti a pripravenia lepších podmienok pre povojnové usporiadanie v krajine.

 Ofenzívu, jej politické dopady a reakciu Kurdov budem opisovať v ďalších článkoch.

 Novinky a správy z bojov môžete sledovať na facebook/parallel tv. 

Tomáš Davidov

Tomáš Davidov

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

religionista, nezávislý novinár a dokumentarista. Moje zameranie je islam, Blízky východ, terorizmus a konflikty. doteraz som 2x navštívil iracký Kurdistan a sýrsku Rodžavu, kde som dokumentoval prevažne genocídu jezídov Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu