Erdoganovo nové Turecko

Autor: Tomáš Davidov | 12.2.2016 o 14:30 | Karma článku: 3,70 | Prečítané:  617x

Včera ohlásili Turecké úrady úspešné ukončenie 2 mesačného ťaženia proti Kurdskej PKK na juhovýchode krajiny. Protiteroristická operácia si vyžiadala niekoľko stoviek civilných obetí a znova hodila zlé svetlo na spojenca NATO.

Štát teroru

Nie je to tak dávno čo sa svet dozvedel o Tureckej podpore teroristickej organizácie Islamského štátu. (Ucelenú Českú verziu si záujemca môže pozrieť  #TU)

Aj napriek tomu je vládna rétorika zameraná práve na ochranu celistvosti krajiny pred teroristickými skupinami. Na muške je tak: PKK, Islamský štát, alebo džihádistické skupiny, ktoré (takto pospolu) stoja za každým väčším útokom.
 

Situácia v krajine sa nezlepšila ani po víťazstve vládnej AKP, ktorá sa s odvolávaním na bezpečnostné výzvy spojené s terorizmom, rozhodla naplniť svoje neo-osmanské ambície a pretvoriť politický systém na ďaleko autoritatívnejšiu prezidentskú formu (podobnú Ruskej federácii, či Spojeným štátom).

 

Pri bližšej mediálnej analýze sa nám ukážu dve tváre Nového Erdoganovho Turecka: 1.) podpora teroristických skupín (tzv. "Štátna podpora terorizmu"), ktorá sa formálne točí okolo pomoci Turkmenským "umierneným rebelom" operujúcim pri Aleppe (ar. Halab) a Latakiji (kde sa nachádza Ruská letecká základňa). Tí s najväčšou pravdepodobnosťou stoja za zostrelením Ruského su-24 a práve ich hodlá Tureckom vedená armáda v najbližších mesiacoch oslobodiť (Ak dá USA Saudskej Arábii zvolenie na vstup spojených armád do Sýrie). 2.) Krutý boj proti teroristickým organizáciám na vlastnom území, pričom teroristami je v tomto prípade skoro výlučne anarcho-komunistická strana Kurdských pracujúcich (PKK) a jej Kurdský spojenci.

 

Neexistuje žiadna "Kurdská otázka"

 

Podľa vlády neexistuje žiadna "Kurdská otázka", či "Kurdský problém." Všetko je to len výmysel tých, ktorí chcú zlikvidovať územnú celistvosť a silu Turecka. Dôkazom toho sú vyjadrenia politických predstaviteľov na deklaráciu za ukončenie násilia, ktorú v januári spísalo 1,128 intelektuálov a novinárov. Sám prezident R. T. Erdogan označil sygnatárov za "zradcov". Ďaleko agresívnejšie sa k deklarácii vyjadril S. Peker, nechvalne známy boss organizovaného zločinu, ktorý "tak zvaným intelektuálom" a "zradcom" odkázal: "Prelejeme vašu krv a budeme sa v nej umývať." Na margo Kurdov dodal: "Prelejeme barely Kurdskej krvy."

 

Táto výpoveď nemá nanešťastie ďaleko od pravdy. Za uplynulé dva mesiace umrelo na pohraničnom území so Sýriou niekoľko stoviek Kurdských civilistov. Celkové čísla sú doposiaľ zahalené tajomstvom. Kusé správy však hovoria o minimálne 100 mŕtvych len v meste Cizra, ktorých telá prevzala a na pytvu preniesla organizácia #"Crisis desk".

 

"Tanky prechádzajú rovnými alejami ... obyvatelia sú uväznený vo svojich domovoch celé týždne ... Tí ktorí sa rozhodnú vyjsť von, riskujú paľbu ostreľovačov. ... Ich telá ležia na ulici po celé dni." Takto zhodnotil situáciu v meste Sur (súčasť väčšieho Dijarbakiru) jej starosta Abdullah Demirbas.

 

Nie sú to však jediné, či ojedinelé správy. Twitter obleteli fotky zastrelenej a následne vyzlečenej Kurdskej mladej ženy na ulici v Cizre. Mladá žurnalistka -- Beritan İrlan, ktorá mala byť prítomná masakru civilistov v meste, bola uväznená vládnymi silami a znechutený ľud kráčal s podobyzňou Mahmuta Bulaka, 16 ročného chlapca zabitého počas protestov proti vojenskej operácii v Cizre. (viď #Cizre #Turkey)

 

Záujemca o problematiku si môže taktiež prečítať veľmi zaujímavý a obsiahlý článok o Tureckých "spycops": https://undercoverinfo.wordpress.com/2016/01/22/turkeys-deep-state-terror-squads-the-spycops-licensed-to-kill/

 

Na sklonku občianskej vojny?

 

Kurdi sa stali najväčším tŕňom v oku Tureckej vlády. Za to vďačia najmä ich medializovanému boju proti Islamskému štátu a džihádistickým skupinám v Sýrii. PKK -- Kurdská strana pracujúcich, ktorá sa po násilí v 90. rokoch a zadržaní charizmatického lídra Ocolaniho, zdala byť na kolenách, pomaly povstáva z popola. Ich separatistickým tendenciám (vytvorenie vlastného štátu) sa však, na rozdiel od 90. rokoch, podarilo získať ďaleko väčšiu zahraničnú podporu.

 

Ruská federácia pred nedávnom otvorila kanceláriu Sýrskych Kurdov v Moskve a Západ stojí pred reálnou možnosťou stiahnuť PKK zo zoznamu teroristických #organizácií. Do toho vstupuje prezident Erdogan, ktorý vyzýva Západ aby sa raz a navždy rozhodol, či podporí Turecko, alebo Kurdov.

 

Toto všetko sa deje počas Tureckých príprav na inváziu do Sýrie, ktoré budú zahrňovať oslobodenie Turkmenov pri Alepe a útok na Kurdov v krajine. Vojna v Sýrii sa už mnoho krát ukázla ako horúci zemiak, ktorý spáli každého kto sa ho dotkne a Turecko môže byť svojimi zásahmi proti Kurdom v budúcnosti ešte nemilo prekpvapené.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?