Saudská ruleta

Autor: Tomáš Davidov | 13.4.2015 o 8:00 | (upravené 13.4.2015 o 9:37) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  777x

    26. marca zahájila Saudská Arábia vojenskú operáciu „Rozhodná búrka“ zameranú proti huthijským rebelom, ktorí stoja za zvrhnutím prezidenta Hádího. Rijádu sa podarilo zjednotiť niekoľké arabské krajiny a navrhnúť vytvorenie jednotnej armády. Je len otázkou dní, kedy prekročia spojené Saudské a Egyptské vojská hranice a zapoja sa do konfliktu

Jemen

 

     Kedysi Arabia Felix, dnes občianskymi nepokojmi zvieraná chudobná krajina. Túto neblahú situáciu, ktorá sa so štátom tiahne už niekoľko desaťročí (pre viac o histórii konfliktu: Jemen – prevrat a neistá budúcnosť), nezmenil ani dosadený prezident Hádí. Ten sa do čela krajiny dostal po protestoch súvisiacich s Arabskou jarou, ktorým výsledkom bolo odstúpenie Sálího. Vláde nového prezidenta sa však nepodarilo upokojiť severnú a južnú časť krajiny, či úspešne bojovať s korupciou a chudobou. Bol skôr len bábkovým politikom Saudskej Arábie a Spojených štátov, ktorého hlavnou pracovnou náplňou bolo napomáhať v boji proti Jemenskej Al-Káide. V praxi to znamenalo: dovoliť Amerike bombardovať oblasti pod nadvládou teroristickej skupiny.

 

 

Saudská Arábia

 

     Na druhej strane konfliktu stojí, na prvý pohľad, stabilná a bohatá krajina s vôbec najväčším rozpočtom na nákup moderných zbraní na celom svete. Jasnému „papierovému víťazovi“ sa okrem toho podarilo vo svojom boji zjednotiť niekoľko moslimských krajín: Egypt, Jordánsko, Sudán, štáty Záliv (až na Omán) a Pakistan. Okrem toho nastolila návrh na vytvorenie jednotnej arabskej armády – špeciálnej zložky tvorenej 40, 000 vojakmi.

     Kým Pakistan od počiatku presadzoval mierové riešenie sporu založenom na dialógu a pred niekoľkými dňami odmietol participáciu na vojenskej operácii, Egypt oznámil, že sa jeho armáda podujme na invázii. Tá je očakávaná v najbližších dňoch.

 

Saudská ruleta

 

     „Karty sú teda rozdané“ a krvavá „hra“ môže začať. Rijád môže získať všetko. Ak sa mu totiž podarí v krátkom čase poraziť odbojných huthíjov, oslabiť al-Káidu a udržať v celistvosti krajinu na čele s bábkovým prezidentom Hádím (alebo iným), tak získa rozhodné slovo v medzinárodných vzťahoch a velenie nad, pomaly sa formujúcou, novou „arabskou armádou“. Môže sa stať, že ostatné štáty uznajú potrebu zjednoteného vojska, ktoré by v prípade potreby mohlo zasiahnuť napríklad proti Lýbijským povstalcom, alebo DAEŠu. Tento trochu snový scenár sa môže stať skutočnosťou. Ak Saudská Arábia preukáže rozhodnosť, silu a jej útok bude ohodnotený ako spravodlivý a primeraný. Rijád by tak mohol vyťažiť z katastrofických následkov Arabskej jari a teoreticky sa stať akýmsi vodcovským štátom Blízkeho východu.

 

     Jemenská vláda otvorene odsúdila nálety a inváziu. V uliciach proti agresii protestujú stovky ľudí a prvé týždne bojov si už vyžiadali minimálne 800 obetí. Húthijovia na druhej strane triumfálne postupujú na prístav Aden a al-Káida pomaly vstáva z popola.

 

     Aby bola „Rozhodná búrka“ úspešná, musí byť rýchla ako smršť. Rijád si bude môcť pričítať víťazstvo jedine ak sa mu do mesiaca podarí poraziť húthijov. Ak sa však „búrka“ zmení na mesiace bombardovania a obliehania Sa´any, tak môže pokojne uškodiť omnoho viac monarchii. Tá má doma dosť vlastných problémov. Rodine sa nedarí úplne upokojiť nespokojné hlasy, či už z rád liberálov, alebo konzervatívcov. V krajine sú taktiež veľké majetkové rozdiely a problém novodobého otroctva. Ani nedávne zvolenie nového kráľa Salmana pravdepodobne neprinesie riešenie problémov, ktoré trápia bežných Saudských občanov. Ako v rozhovore pre BBC uviedla dokumentaristka Safa al-Ahmad, v kráľovstve trvá nestály problém v komunikácii vlády s jej občanmi. Tento konflikt viedol v roku 2011 k protestom nadväzujúcim na udalosti Arabskej jari, ktorých výsledkom bolo minimálne 20 mŕtvych a stovky ranených. Okrem toho je minister vnútra – M. b. Najef známy svojim častým porušovaním ľudských práv.

 

     Je teda otázne aký bude mať vojna pre Saudskú Arábiu dôsledok. Na jednej strane si monarchia môže, v prípade rýchleho víťazstva, zvýšiť politický kapitál, ktorý by sa pravdepodobne odrazil aj na viere obyčajného človeka. Na strane druhej by neustále správy o bombardovaní, ktoré majú za následok stovky nevinných životov v spojitosti s nízkou mierou komunikácie rodiny a jej poddaných a neustále ignorovanie základných ľudských práv, mohlo pokojne viesť k obdobe protestov z roku 2011. Ich dnešná podoba by pri tom mohla (mala) byť pre monarchiu omnoho ničivejšia.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?