Jemen – prevrat a neistá budúcnosť

Autor: Tomáš Davidov | 24.2.2015 o 8:00 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  495x

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jemen je chudobná a destabilizovaná krajina s vôbec najväčším zastúpením al-Qá´idy na svete. V posledných týždňoch získala medzinárodný mediálny záujem, vďaka zvrhnutiu prezidenta – ´Abda Rabúha Mansúra Hádía, ši´íckou militantnou skupinou – Húthijmi. Samotný štát však už dlhšie čelí hrozbám hneď niekoľkých separatistických skupín. Jeho udržanie v dnešnej podobe sa zdá byť nemožné. Jeho destabilizácia je však veľkým rizikom, nie len pre, okolité štáty.

Štát vojen

 

Jemenská republika, ktorá vznikla v roku 1990, bola formálne vytvorená spojením juhu a severu. Tomu však predchádzali desaťročia krvavých konfliktov a vzájomných stretou, často s pomocou okolitých štátov, alebo pod záštitou Západného, či Východného bloku.

 

Nacionálne ladená politika ´Alího Abdalláha Sáliha – zjednotiteľa štátu, bola v konečnom dôsledku len základom pre budúce protesty. Chudoba, korupcia, ale aj vnútorná roztrieštenosť a politická rivalita, vtiahla krajinu do občianskej vojny medzi severom a juhom, ktorá si v roku 1994 vyžiadala 7-10,000 životov.

 

Prezident a poľný maršal Sálih v roku 2012, po protestoch zo začiatku predošlého roka, reagujúcich na udalosti v Tunise a tzv. „Arabskú jar“, napokon odstúpil v prospech viceprezidenta - ´Abda Rabbúha Mansúr Hádího. Hádího vláda však nevydržala dlho. V septembri 2014 ši´ítsky Híthijovia obsadili hlavné mesto Sa´anu a v januári tohto roka aj prezidentský palác. Prezident bol tak nútený utiecť do južného mesta – Adanu, kde pred niekoľkými dňami v prejave potvrdil svoju pozíciu a odmietol abdikáciu.

 

Húthij, al-Qá´ida a Adan

 

Tri hlavné konflikty, ktoré zachytáva aj voľne prístupný dokument Vice News – Yemen: a Failed State, dominujúce dnešnému Jemenu sú historickým dedičstvom roztrieštenosti krajiny. Juh a jeho záujmy v tomto reprezentuje najmä mesto Adan, kde sa rozširujú separatistické myšlienky, protesty a viac-menej pokojný boj proti vláde. Dnes, táto prevažne sunnitská oblasť, stojí za prezidentom Hádíhom.

 

Al-Qá´ida sídli len niekoľko desiatok kilometrov na východ od Adanu, v provincii Abjan. Organizácia tu v roku 2011 vyhlásila vlastný Islamský emirát, čo viedlo k vojne nasledujúceho roku. V nej sa podarilo vláde obsadiť Zindžíbar a odsunúť militantov na východ. Do operácií sa zapojila aj Americká tajná služba, ktorá v oblasti vykonala niekoľko desiatok útokov bezpilotných lietadiel. V dnešných dňoch je al-Qá´ida v Arabskom zálive považovaná za vôbec najnebezpečnejšiu bunku organizácie, ktorá sa v naposledy preslávila útokom na časopis Cherlie Hebdo. V Jemene pôsobí od roku 1998.

 

Húthijovia sú ši´ítskou skupinou ovládajúcou sever krajiny s hlavným mestom Sa´anou, ktoré obsadili v roku 2014. To bolo do istej miery aj reakciou na 10 mesačný dialóg jednotlivých jemenských skupín, ktoré skončilo zabitím dvoch Húthijských predstaviteľov. Začiatkom tohto roka sa skupine podarilo obsadiť prezidentský palác a získať kontrolu nad vládou Jemenu. Prezident vo februári utiekol do mesta Adan, kde s podporou svojich, najmä sunnitských, spojencov prehlásil, že naďalej ostáva jediným zákonným prezidentom krajiny.

 

Neistá budúcnosť

 

Zvrhnutie prezidenta Hádího – významného spojenca Spojených štátov proti al-Qá´ide v Jemene, nepotešilo hlavne štáty bojujúce proti „globálnemu terorizmu“. OSN odmietla uznať novú vládu a Húthijovia sa obávajú zásahu zo strany Sa´údov. Ši´ítsko – sunnitský konflikt okrem toho na scénu prináša aj Irán, tradičného ochrancu ši´ítov. Je teda otázne ako sa k tomuto problému, ktorý je už teraz nutné riešiť, postaví Západ. Pravdepodobne sa však bude snažiť udržať spojenca v postave zvrhnutého prezidenta, keďže Húthijovia podporujúci Hizballáh, prezidenta Assada a Irán so svojim heslom: „Smrť Amerike, smrť Izraelu, kliatbu (Božiu) na Židov a víťazstvo islamu“, nemajú veľkú šancu získať Západný obdiv.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?