reklama

Pád mierových rokovaní s Tálibanom?

Je to približne 18 mesiacov čo sa Západ rozhodol vyjednávať o prímerí s jednou z najznámejších teroristických skupín na svete. Momentálne to však vyzerá tak, že okrem zriadenia oficiálneho úradu v Dohe (Katar) sa situácia veľmi nezmenila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Afganistan

Nadchádzajúci rok bude kľúčový v histórii moderného Afganistanu. Na jar prebehnú prvé demokratické voľby a Amerika sťahuje svojich vojakov. Nová vláda teda bude čeliť ohromnej výzve - udržania mieru. Volieb by sa mali zúčastniť všetky platformy afganského politického spektra. K nemu neodmysliteľne patrí aj radikálny a konzervatívny Táliban, ktorý medzi rokmi 1995-2001 ovládal až 90% krajiny.

Od roku 2010 prebiehajú medzi Západom a Tálibanom jednania za zatvorenými dverami. Zúčastňujú sa ich predstavitelia Afganistanu, Pakistanu, Ameriky, Nemecka ale aj Kataru a iných. Katar, ktorý chce hrať v celom procese hru rovnocenného hráča pred viac než rokom zriadil vo svojom hlavnom meste prvú oficiálnu kanceláriu Tálibanu. Cieľom Západu bolo uzavretie prímeria, zloženie zbraní a pretvorenie organizácie na politickú stranu v západnom zmysle slova. Výmenou mala byť možnosť na utváraní budúcnosti povojnového Afganistanu. Táliban, ktorý sa považuje za legitímnu vládu tohto stredoázijského štátu, však odmieta zložiť zbrane ako prvý. Jeho rétorika je zameraná proti prítomnosti cudzích armád ako aj proti prezidentovi Hamidovi Karzajovi, ktorého dosadil Západ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednania na mŕtvom bode

Od roku 2010 sa Nemecko pokúša o započatie duchaplného dialógu s Tálibanom. Nie sú však jediný. Podľa televízie Al-Džazíra sa skoro každá zo 40 vojensky zainteresovaných krajín snaží o to isté. Výraznejšie výsledky však dosiahnuť nedokázali. Posunutie nepriniesla ani návšteva afganského prezidenta Hamida Karzaija, ktorý minulú nedeľu zakončil dvojdňovú návštevu Dohy. Na samotné jednianie neboli vpustený žiadny novinári. Toto úvodné stretnutie však malo byť zamerané na dohodnutie dátumov ďalších rokovaní.

Pre prezidenta Karzaja by prípadné prímerie s Tálibanom mohlo znamenať veľa. Budúci rok, ako už bolo spomínané, sa v krajine uskutočnia voľby a prezidentova vláda čelí viacerým obvineniam z korupcie. Štúdia OSN ukázala, že len v roku 2012 sa celková výška úplatkov vyšplhala na 3,9 miliardy USD. To sa samozrejme odzrkadlilo aj na dôvere občanov v jeho vládu. Zatiaľ čo Karzaj zháňa potrebný politický kapitál, Táliban vyčkáva. Jeho predstavitelia si v Katare, podľa utajovaného zdroja Al-Džazíry, pokojne užívajú tamojší luxus a reštaurácie. Pred časom si v snahe o diplomatický oddych, dožičili výhľad na sneh v Nórsku. Aj tam ich však dostihla Karzajova ponuka, ktorá organizácii sľubovala ministerstvo spravodlivosti a post Šéfa Spravodlivosti (Justície).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kým v decembri minulého roka mohol vo Francúzsku Maulvi Shahabuddin Dilawar vyhlásiť, že viaceré znaky poukazujú na možnosť zloženia zbraní, dnes sa väčšina analytikov zhoduje na tom, že Táliban jednoducho hraje o čas.

Táliban a budúcnosť Afganistanu

Bez preháňania by sa dalo povedať, že Afganistan, ktorý je vo vojnovom konflikte v podstate neustále od roku 1978 až po súčasnosť je svojou dĺžkou trvania, ale aj dopadom na civilné obyvateľstvo, skutočnou humanitárnou katastrofou. Jeho budúcnosť je nejasná a strany, ktoré proti sebe bojujú už 11 rokov, len ťažko nachádzajú spoločnú reč. Táliban s najväčšou pravdepodobnosťou zotrvá vo svojej hre o čas. Na jednej strane by mal byť ochotný robiť menšie ústupky, no zároveň si určite ponechá rétoriku legitímnosti vlády a primárne zameranie proti Karzajovej vláde a okupačným vojskám. Aj napriek tomu, že samotná organizácia má v Pakistane a Afganistane mnoho podporovateľov, nedá sa už v dnešných dňoch hovoriť o jednom ucelenom Tálibane. Ten sa v podstate rozpadol na lokálne milície. Preto je otázne nakoľko sú tieto bunky ochotné poslúchnuť prípadný príkaz na zloženie zbraní „od niekoho v Dohe“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No aj v prípade že by sa jednania podarili a Táliban by presvedčil aspoň časť ozbrojencov aby zložili zbrane, situácia v krajine bude naďalej kritická. Celkový obraz o krajine môže byť, na jednej strane, prezentovaný povstaním obyvateľov dvoch afganských obcí, ktoré z oblasti Pandžawi (rodisko Tálibanu) vyhnali tálibanských ozbrojencov. Alebo pohľadom afganského blogera, ktorý vo svojom článku píše, že nato aby sa v dnešnej dobe mohol človek stať armádnym dôstojníkom v Afganistane, potrebuje len zbraň a kus cesty za ktorú bude vyberať mýto.

Tomáš Davidov

Tomáš Davidov

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

religionista, nezávislý novinár a dokumentarista. Moje zameranie je islam, Blízky východ, terorizmus a konflikty. doteraz som 2x navštívil iracký Kurdistan a sýrsku Rodžavu, kde som dokumentoval prevažne genocídu jezídov Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu