Pád mierových rokovaní s Tálibanom?

Autor: Tomáš Davidov | 12.4.2013 o 10:23 | (upravené 12.4.2013 o 14:31) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  335x

Je to približne 18 mesiacov čo sa Západ rozhodol vyjednávať o prímerí s jednou z najznámejších teroristických skupín na svete. Momentálne to však vyzerá tak, že okrem zriadenia oficiálneho úradu v Dohe (Katar) sa situácia veľmi nezmenila.

Afganistan

 

Nadchádzajúci rok bude kľúčový v histórii moderného Afganistanu. Na jar prebehnú prvé demokratické voľby a Amerika sťahuje svojich vojakov. Nová vláda teda bude čeliť ohromnej výzve - udržania mieru. Volieb by sa mali zúčastniť všetky platformy afganského politického spektra. K nemu neodmysliteľne patrí aj radikálny a konzervatívny Táliban, ktorý medzi rokmi 1995-2001 ovládal až 90% krajiny.

 

Od roku 2010 prebiehajú medzi Západom a Tálibanom jednania za zatvorenými dverami. Zúčastňujú sa ich predstavitelia Afganistanu, Pakistanu, Ameriky, Nemecka ale aj Kataru a iných. Katar, ktorý chce hrať v celom procese hru rovnocenného hráča pred viac než rokom zriadil vo svojom hlavnom meste prvú oficiálnu kanceláriu Tálibanu. Cieľom Západu bolo uzavretie prímeria, zloženie zbraní a pretvorenie organizácie na politickú stranu v západnom zmysle slova. Výmenou mala byť možnosť na utváraní budúcnosti povojnového Afganistanu. Táliban, ktorý sa považuje za legitímnu vládu tohto stredoázijského štátu, však odmieta zložiť zbrane ako prvý. Jeho rétorika je zameraná proti prítomnosti cudzích armád ako aj proti prezidentovi Hamidovi Karzajovi, ktorého dosadil Západ.

 

Jednania na mŕtvom bode

 

Od roku 2010 sa Nemecko pokúša o započatie duchaplného dialógu s Tálibanom. Nie sú však jediný. Podľa televízie Al-Džazíra sa skoro každá zo 40 vojensky zainteresovaných krajín snaží o to isté. Výraznejšie výsledky však dosiahnuť nedokázali. Posunutie nepriniesla ani návšteva afganského prezidenta Hamida Karzaija, ktorý minulú nedeľu zakončil dvojdňovú návštevu Dohy. Na samotné jednianie neboli vpustený žiadny novinári. Toto úvodné stretnutie však malo byť zamerané na dohodnutie dátumov ďalších rokovaní.

 

Pre prezidenta Karzaja by prípadné prímerie s Tálibanom mohlo znamenať veľa. Budúci rok, ako už bolo spomínané, sa v krajine uskutočnia voľby a prezidentova vláda čelí viacerým obvineniam z korupcie. Štúdia OSN ukázala, že len v roku 2012 sa celková výška úplatkov vyšplhala na 3,9 miliardy USD. To sa samozrejme odzrkadlilo aj na dôvere občanov v jeho vládu. Zatiaľ čo Karzaj zháňa potrebný politický kapitál, Táliban vyčkáva. Jeho predstavitelia si v Katare, podľa utajovaného zdroja Al-Džazíry, pokojne užívajú tamojší luxus a reštaurácie. Pred časom si v snahe o diplomatický oddych, dožičili výhľad na sneh v Nórsku. Aj tam ich však dostihla Karzajova ponuka, ktorá organizácii sľubovala ministerstvo spravodlivosti a post Šéfa Spravodlivosti (Justície).

 

Kým v decembri minulého roka mohol vo Francúzsku Maulvi Shahabuddin Dilawar vyhlásiť, že viaceré znaky poukazujú na možnosť zloženia zbraní, dnes sa väčšina analytikov zhoduje na tom, že Táliban jednoducho hraje o čas.

 

Táliban a budúcnosť Afganistanu

 

Bez preháňania by sa dalo povedať, že Afganistan, ktorý je vo vojnovom konflikte v podstate neustále od roku 1978 až po súčasnosť je svojou dĺžkou trvania, ale aj dopadom na civilné obyvateľstvo, skutočnou humanitárnou katastrofou. Jeho budúcnosť je nejasná a strany, ktoré proti sebe bojujú už 11 rokov, len ťažko nachádzajú spoločnú reč. Táliban s najväčšou pravdepodobnosťou zotrvá vo svojej hre o čas. Na jednej strane by mal byť ochotný robiť menšie ústupky, no zároveň si určite ponechá rétoriku legitímnosti vlády a primárne zameranie proti Karzajovej vláde a okupačným vojskám. Aj napriek tomu, že samotná organizácia má v Pakistane a Afganistane mnoho podporovateľov, nedá sa už v dnešných dňoch hovoriť o jednom ucelenom Tálibane. Ten sa v podstate rozpadol na lokálne milície. Preto je otázne nakoľko sú tieto bunky ochotné poslúchnuť prípadný príkaz na zloženie zbraní „od niekoho v Dohe“.

No aj v prípade že by sa jednania podarili a Táliban by presvedčil aspoň časť ozbrojencov aby zložili zbrane, situácia v krajine bude naďalej kritická. Celkový obraz o krajine môže byť, na jednej strane, prezentovaný povstaním obyvateľov dvoch afganských obcí, ktoré z oblasti Pandžawi (rodisko Tálibanu) vyhnali tálibanských ozbrojencov. Alebo pohľadom afganského blogera, ktorý vo svojom článku píše, že nato aby sa v dnešnej dobe mohol človek stať armádnym dôstojníkom v Afganistane, potrebuje len zbraň a kus cesty za ktorú bude vyberať mýto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?