Pohľad na únos dvoch českých turistiek v Balučistane

Autor: Tomáš Davidov | 19.3.2013 o 14:25 | Karma článku: 11,19 | Prečítané:  2887x

Určite viacerých ľudí otriasla správa o únose 2 mladých českých dobrovolníčok v Pakistanskej oblasti – Balučistane. Na základe rekacie českého novinára Jiří X Dolžala, ktorú uverejnil na svojom blogu,  som sa rozhodol zaujať k celej situácii vlastné stanovisko, ktoré vychádza z mojej znalosti islamu a problematickosti celého regiónu.

Balučistan a Pakistan

 

Kto si teda myslí, že: „ke specifice řady především islámských kultur neodmyslitelně patří banditismus." je tak trochu samozrejme na omyle. Na jednej strane nikto nechce popierať, že v štátoch kde chýba stabilná vláda a jednotlivé militantné skupiny si vybíjajú (často aj na civilnom obyvateľstve) svoje miesto na slnku (Somálsko) je situácia viac než kritická a určite nikto by sa tam nemal len tak vybrať (kým na to nemá dostatočný dôvod a nie je zmierený so všetkým čo sa môže stať). Je to však aj prípad Pakistanu?

 

Na jednej strane je Pakistan obviňovaný z nedostatočnej spolupráci pri hľadaní Usama bin Ládina, a napojenia vlády na Táliban, na strane druhej sa však snaží (aspoň v istých otázkach) vystupovať ako stabilný a dôveryhodný partner Západu - hlavne čo sa týka vyjednávania s už spomínaným Tálibanom.

 

Tento, len zlomok ich medzinárodnej politiky, však dostatočne dobre zakrýva pakistanské akcie a riešenie vnutroštátnych problémov. Pakistan totiž nie je (ako sme z Európy prevažne zvyknutý) národnostným štátom. Na jeho území sa okrem Pandžábov nachádzajú aj Sindhovia a Baluči, ktorí si zažili nielen teroristické útoky zamerané proti nim (v prípade Sindhov je častou výhovorkou náboženská odlišnosť sunnitov a ši'ítov), ale aj útlak od samotnej pakistanskej vlády. Balučistan je nerozvinutý región v juho-západnej oblasti, ktorý je (čo sa nerastiných surovín týka) vôbec najbohatšou časťou Pakistanu (okrem zlata ktoré tu ťažia kanadské firmy a iných kovov sa tu nachádza aj Gwadar, stragegický prístav na prepravu ropy). Školstvo, urbanizácia a služby sú minimálne. Väčšina populácie žije ešte stále kočovným životom. Správu nad územím vykonáva Balučské zhromaždenie.

 

Baluči si boli pri vzniku samosatného Pakistanu vedomí vlastnej kultúrnej a národnej identity, no keď jeden deň po jeho vzniku obdržala vláda ponuku na udržiavanie priateľských diplomatických vzťahov (čo by znamenalo uznanie samostatnosti Balučského štátu), odpoveďou Pakistanu bola ofenzíva známa tiež ako Prvá Balučská vojna/konflikt. Dnes už hovoríme o 5tom konflikte/vojne na tomto území ktorá sa snaží vydobiť Balučom právo na vlastný štát a jeho správu. Pakistanská ofenzíva, ktorá začala v roku 2008, stále trvá. Informovala o nej napríklad Katarská televízia - Al-Džazíra.

 

Unesené české turistky

 

Čitateľ určite pochopil, že situácia v regióne kde uniesli dve české turistky, je viac než vyhrotená. BLA (Balučská oslobodenecká armáda), bežne útočí na pakistanské posty a práve na neobývanom území vedie v podstate partizánsku vojnu. Doteraz nie je jasné kto za únosom stojí. Nikto sa k činu neprihlásil a tak máme pred sebou celú škálu teroristických organizácii (medzi ktorými je BLA zaradzovaná od roku 2006).

 

Skutočne na prvý pohľad to vyzerá tak, že za únosom stojí práve spomínaná BLA. Bolo by však naivné predpokladať, že to bol „banditmi" vedený únos. Skôr sa zdá, že primárnym cieľom povstalvoc bol útok na konvoj, ktorý dve dievčatá sprevádzal do ich destinácie. BLA nie je známa únosmi, ani požadovaním výkupného. Ak by sa tímto civilistom niečo z ich strany stalo, mohlo by to vážne poškodiť ich vlastné záujmy a strhnúť svet, ktorý pomaly o konflikte začína diskutovať na stranu ich nepriateľa. Na druhej strane, tak ako väčšina iných oslobodeneckých armád, alebo teroristických skupín, ani BLA nemá úplne centralizované velenie a preto sa pokojne mohlo stať, že české turistky padli do rúk ľuďom, ktorí si romantický boj za Balučistan (pohľad preberám od balučskej inteligencie) zamenili bojom za vlastný prospech, bojom pre radosť. Ďaleko horšie by však bolo, podľa môjho názoru, ak by padli do rúk Tálibanu (alebo jednej z jeho odnoží).

 

Nanešťastie si nemôžem bez dostatočných informácií utvoriť a podať názor na celú situácia a hlavne jej možný budúci priebeh. Pakistanské média o celej veci zatiaľ mlčia (minimálne na ich anglických stránkach). Balučské média taktiež o celej veci mlčia, skôr zadávajú mená ďalších mŕtvych a unesených Balučov.

 

Neviem skutočne nakoľko múdre bolo prechádzať dvom ženám v podstate bojovou oblasťou (severný Irák je ďaleko pokojnejší). Pakistanský konvoj, ktorý bol určite dobre mienený, sa im stal osudným. Človek by mal vedieť kam ide, čo sa tam deje a v prípade, že sa rozhodne ísť do nepokojnej oblasti, zhodnotiť situáciu, získať (ešte pred príchodom) prehľad, kontakty a rozhloženia jednotlivých ohnísk, ktoré v oblasti bojujú. Občas nie je múdre zastávať nejakú stranu, najmä pri konfliktoch, ktoré sa nás v podstate nijako netýkajú. Treba len dúfať, že tento poľutovania hodný čin sa nestane aj činom zavrženia hodným a že obe sa vrátia čoskoro živé a zdravé domov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?